Budova

Husův sbor projektovali  a r. 1934 realizovali bratři Bohumír a Ladislav Kozákové. Sborový dům v Nuslích je polyfunkční stavba.

Bohumír Kozák, narozený 1885 v Dačicích, zemřel r. 1978 v Praze.

Byl to významný architekt a kreslíř, který studoval architekturu na České vysoké škole technické u Josefa Schulze, Jana Kouly a Rudolfa Kříženeckého. Poté  pracoval u Osvalda Polívky, byl hlavním architektem firmy Václava Nekvasila, od dvacátých let pracoval samostatně, byl činný v redakci Stavby, jako předseda Klubu Za starou Prahu i v jiných organizacích.

Od doznívajícího kubismu se dopracoval k čisté architektonické formě, až k funkcionalismu. Projektoval mj. Masarykovy domovy v Krči (Thomayerova nemocnice) a řadu zejména evangelických kostelů (v Praze např. střešovický sbor), s firmou Nekvasil koncem 30.let též mnohé kvalitní obytné domy např. na Vinohradech ( Anglická 25 čp.384), Novém Městě ( Plavecká 8,10 čp.403), v Karlíně (Sokolovská 57,59 čp.30,40).

Byl též velmi zručným kreslířem historických staveb: vydal publikace Poklady pražské architektury, Hradčany a Malá Strana. Bezesporu patří k nejvýznamnějším českým architektům 20. století.

Objekt s malou hranolovitou vížkou je situován na nároží a díky této poloze je i hlavní sál koncipován netradičním způsobem – na úhlopříčku. Prostor s dynamickými křivkami stěn, galerií i lavic, které jsou po reformačním způsobu uspořádány do kruhových oblouků, je zastropen betonovou skořepinou značného rozpětí. Je možno připustit, že akustické vlastnosti tohoto prostorového uspořádání nejsou vždy ideální, nicméně je třeba ocenit také dispoziční řešení spodního divadelního sálu s možností variabilního propojení prostorů, i způsob prosvětlování suterénu ze strany ul. Žateckých

V budově najdete chrámové prostory kostela, byt faráře, byt kostelníka, sály v suterénu a kolumbarium.

Největší sál slouží bohoslužbám a při vstupu se před návštěvníkem otevírá jako kniha. Symbol Bible a kalicha zdobí prostor nad kazatelnou. Jeho autorem i kreslířem je Miroslav Rada.

Od hlavního vchodu vedou schody dolů do sálu, kde se odehrávají různá představení, setkání a dětské vánoční slavnosti. Výmalbu stěn dolního sálu navrhl architekt David Vávra. Část sálu je oddělitelná přestavitelnými dveřmi a slouží přednáškám, biblickým hodinám a schůzkám křesťanské služby. V mezaninu se nachází kancelář sboru.

O tuto ušlechtilou stavbu se snažíme pečovat, jako poslední počin se nám podařilo ukončit náročnou výměnu všech oken.